Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Džungle v Hybernii přivítala Tarzana

Tarzan vlétl do Divadla HyberniaSmráká se, a kolem mne se ozývají neznámé i známé zvuky. Vítr ohýbá stromy, mraky plují oblohou, občas pípne pták, liány se tiše kývají a všude je zvláštní klid i napětí současně. Jsem v divadle nebo v opravdové džungli? Už vím! Jsem v divadelní džungli, doprovázené reálnými zvuky, ve které žije skupina opic, a kde najde své útočiště i Tarzan, který přišel o svou lidskou rodinu. Je 4. dubna 2024 a já se nacházím na obnovené premiéře muzikálu Tarzan. V dálce je na moři vidět loď, příběh tiše připlouvá. Nechme se tedy se zatajeným dechem unášet příběhem nejen na vlnách moře.

Kalu ztvárnila Dita HořínkováPříběh začíná na lodi, která za bouře ztroskotala u břehů západoafrického ostrova a zachránil se jen mladý anglický pár s nedávno narozeným synem. Jednoho dne je objeví leopard a oba manžele zabije. Napadne i gorilí tlupu, a Kale vezme a zabije mládě. Kala tak s tlupou prožívá smutek, když v tom uslyší pláč - v přístřešku v koruně stromu najde plačící dítě a raduje se, že má zase syna - pojmenuje ho Tarzan. Kerchak - vůdce tlupy - říká, že si ho nemůže nechat, že k nim nepatří a je to nebezpečné. Kala přesto chce Tarzana vychovat a vyznává se ze své lásky k Tarzanovi písní „Jsi navždy v srdci mém“.

Tarzan a jeho kamarád TerkDechberoucí podívaná nastává v okamžiku, kdy gorily na lianách létají nad hlavami diváků a jejich akrobatické kousky tak podtrhují autentičnost džungle. Tarzan vyrostl a stal se z něj člen gorilí tlupy. Ale přeci jen je jiný. Tarzanovi se podaří vyrobit kopí, kterým si může sundat ovoce ze stromu. Kerchak v něm vidí hrozbu a tak ukáže Tarzanovi, jak přežít v džungli a chce ho tam zanechat. Tarzan se písní „Chci pravdu znát“ ptá, proč je jiný a neví, kam patří. Kala odchází od Kerchaka za Tarzanem do džungle, kde s ním žije a chrání ho jako matka chrání své dítě.

Džungle tančí…Tarzan díky svému důvtipu, ohni a kopí vyhraje zápas s leopardem, který je postrachem kmene. Mrtvého leoparda přinese na ramenou ukázat tlupě, a na základě toho se Kerchak rozhodne Tarzana s Kalou vzít zpět. Na ostrov připlouvá přírodovědecká expedice profesora Portera se svou dcerou Jane a průvodci v čele s Clytonem. Jane prozkoumává džungli a vše si zapisuje do notýsku. Okolo ožívají květiny, poletují krásní motýly. Jane se chytí do obří pavučiny a nebýt Tarzana, stala by se tak pavoukovou kořistí, a tak se Jane poprvé setkává s Tarzanem. Ten vidí, že Jane je podobná jemu, i když je trochu jiná, o čemž si oba zazpívají v duetu „Snad stejný jsme“.

Opice mají budíček…Druhá polovina představení začíná skladbou „Rozbij to!“, kdy zvědavé opice navštíví tábor expedice v její nepřítomnosti, a udělají tam pěkný nepořádek. V tom se Jane doprovázená Tarzanem vrací do tábora a vidí gorilí tlupu, Kerchak však všechny odvádí do bezpečí, než dorazí zbytek expedice. Jane vypráví otci o skupině goril a opičím muži. Důkaz, že opice a lidé mají společné předky. Clayton chce gorily odchytit a prodat. Jane dál poznává v džungli faunu a flóru, a zabývá se i studiem goril, ale i Tarzana, do kterého se pomalu zamilovává.

Profesor Porter potkává gorilyČas expedice se krátí a nové poznatky o gorilách nemají. Jane Tarzana maluje a zapisuje si vše, co umí. V táboře se chlubí otci, že již prozkoumala víc jak 36 vzácných živočišných druhů a chce otce s Tarzanem seznámit. Jane vypráví Tarzanovi o lidech, a ten začíná chápat, že se jim podobá. Clayton řekne Tarzanovi, že když je dovede ke gorilám, tak bude moci Jane zůstat. Tarzan souhlasí a spolu s Terkem vede výpravu ke své rodině. Kerchak vyčítá Tarzanovi, že zradil rodinu a dá mu na výběr buď lidé nebo gorily. Kala bere Tarzana do obydlí jeho rodičů a on začíná chápat, kým vlastně je. Je člověkem.

Clayton zabil KerchakaObléká si oblečení po svém otci a je rozhodnutý s Jane odjet. Nádhernou písní „Jsi dál v srdci mém“ se loučí se svou opičí matkou. Za Tarzem dorazí i jeho tlupa, aby se s ním rozloučila, čehož využije Clayton a smrtelně zraní Kerchaka. Tarzan ho odzbrojí, a ostatní ho odvádí do žaláře. Umírající Kerchak vidí, že bojoval za svou tlupu, za svou rodinu, a ještě než zemře, přijme ho za svého syna, a chce, aby se vrátil k opičí rodině a stal se jejím vůdcem, protože poznal, že on může svou tlupu, svou rodinu, ochránit.

Tarzan a jeho tlupaTarzan sundá šaty a Jane ví, že s ní Tarzan neodejde. Výprava se už chystá na loď, ale zamilovaná Jane nemůže odjet, a tak zůstává s Tarzanem v džungli s jeho tlupou, která se stává i její rodinou, což oslaví nádhernou písní „Svět náš dva ráje má“. Tím také pro tuto chvíli příběh končí.

Tarzan je dojemný a zábavný muzikál pro celou rodinu. Pobaví vás neposedný opičák Terk, zažijete i chvilku hrůzy s obřím pavoukem, vyděsí vás leopard Sabor, ale nejhorší šelmou je Clayton a jeho banda. Okouzlí vás ale krásná hudba Phila Collinse a výborné přebásnění originálních veršů od Pavla Cmírala.

Tarzan a Jane v džungli zůstávají…Znovu obnovená premiéra Tarzana byla velice úspěšná. Celé divadlo ve stoje obrovským potleskem odměnilo všechny zúčastněné. Na pódiu pak promluvil i samotný režisér Libor Vaculík a pověděl nám, že se jedná o jedinou Disneyovku v Čechách. Také výborné multimediálně provedená projekce, vystihující potápějící se loď nebo obří pavučinu s pavoukem či stromy pohybující se ve větru v džungli s reálnými zvukovým vjemem navozovaly dojem skutečnosti. Povedené kulisy a vzdušné akrobacie, kdy herci skákají a houpají se na větvích, také anglické dobové kostýmy stojí za zmínku.

Milan Fiľo děkuje režisérovi Liboru VaculíkoviŘeditelka divadla Eva Homindová sdělila přítomným svou radost za znovu zavedení Tarzana a poděkovala majiteli Divadla Hybernie panu Milanu Fiľovi. Poté byl divákům odhalen živý orchestr v čele s Daliborem Kaprasem. S hudbou a texty Phila Collinse, které nádherně podtrhovaly celý příběh a ještě lépe se poslouchali. Velkého uznání se dostalo Ditě Hořínkové, která odehrála představení s ortézou na noze a sklidila za to veliký potlesk. Představení jsem si moc užila, některé situace mi vehnaly slzy do očí a myslím, že jsem nebyla sama. Tarzana bych doporučila všem, hlavně rodičům z ratolestmi, kterým se dojemný příběh bude určitě líbit.

Tarzan nad Leopardem zvítězilV roli dospělého Tarzana jsem měla možnost vidět Roberta Urbana, který mě ohromil nejen svou muskulaturou, ale také svými akrobatickými kousky, například jeho souboj s leopardem, nebo skoky na liánách. Roberta můžeme dále vidět například v muzikálu Zpívání v dešti ve stejném divadle, kde alternuje s Janem Révaiem, nebo v seriálu ZOO. Alternací Roberta je Peter Pecha, kterého můžeme vidět například v Divadle Lucie Bílé v muzikálu Srdeční záležitost.

Moudrá Kala chápe Tarzana a jeho pochybyKalu, gorilí matku, vynikajícím způsobem ztvárnila Dita Hořínková - toho času vystupující s ortézou, ale to na jejím výkonu vůbec nebylo poznat. Kala - tedy Dita - svou mateřskou láskou a procítěným zpěvem dohnala nejednoho diváka k slzám. Janu Zenáhlíkovou, která je druhou alternací, jsme mohli vídat v muzikálech Dracula, Monte Cristo a nebo Láska je láska. Gorilího vůdce Kerchaka, který budí u všech respekt, úžasně ztvárnil Josef Vojtek. Pepu můžeme vídat například v novém muzikálu Troja. jeho alternacemi jsou Marian Vojtko nebo Ernesto Čekan.

Terk v podání Ládi KorbelaNejvtipnějším opičákem byl jistě Terk, který se stává Tarzanovým nejbližším přítelem a předvádí s ním neuvěřitelné kousky - ve fyzicky velmi náročné roli zazářil Ladislav Korbel. Toho můžeme dále vídat ve vynikající roli Mefistotela v muzikálu Doktor Faust, ale také se začal věnovat sólové hudební kariéře. Láďu střídá Martin Šemík, který pravidelně vystupuje v Divadle Broadway a v Divadle Hybernia v muzikálu Angelika nebo Tři mušketýři.

I profesor si všimne, že se Jane se zamilovalaPotrhlého profesora Portera - otce Jane - výborně zahrál Jaromír Dulava, jenž přesvědčivě hraje starostlivého otce, který udělá pro svou dceru cokoliv. Střídajícího Portera hraje velice oblíbený Tomáš Trapl, který nyní účinkuje v muzikálu Doktor Faust a 28. února oslavil s diváky své 60. narozeniny v Divadle Broadway úžasným narozeninovým koncertem. Porterovou dceru Jane si zahrála Petra Vojtková, která svým půvabem působila jako květinka… mezi masožravými květinami! Zajímavě působila scéna, kdy se měla stát kořistí pro obřího pavouka. Ivanu Korolovou, která se s Petrou v roli Jane střídá, můžeme vidět třeba v muzikálu Zapomeňte na Shakespeara!

Tomáš Smička létá i vzduchem, když je potřeba…Průvodce výpravy Clytona si zahrál výborný Rudolf Kubík, který dokáže přesvědčivě ztvárnit podlost a ziskuchtivost, což je obrovskou devizou v této roli - na rozdíl od jeho role v muzikálu Láska nebeská. Druhým Clytonem je Ernesto Čekan, kterého jsme mohli zažít v muzikálu Monte Cristo. Leoparda obdivuhodně a velice reálným způsobem ztvárnil Tomáš Smička, i když sám poznamenal, že tanec není ani zdaleka tak náročný a vyčerpávající, jako pohyby v této roli. Je zajímavé sledovat dechberoucí souboje, kdy bojuje opravdu jako šelma. Malého Tarzánka si zahrál Matěj Hezký, který svým dětským projevem dokázal dojmout přítomné diváky. Střídá se s Jakubem Bartákem, a věřím, že je stejně dobrý jako Matěj.

Pepa Vojtek Kerchaka zahrál dokonaleGorilího vůdce Kerchaka, který budí u všech respekt, úžasně ztvárnil Josef Vojtek. Pepu můžeme vídat například v novém muzikálu Troja. Jeho alternacemi jsou Marian Vojtko nebo Ernesto Čekan. Dále bych vyzdvihla kostýmy z dílny kostýmního výtvarníka Romana Šolce, které odpovídají filmové předloze a z blízka i z dálky jsou jasně identifikovatelné - ať už se jedná o lidi nebo zvířata. Roman má za sebou spoustu muzikálových projektů, a ve všech je za provedení velmi chválen.

Premiéra se povedla, všichni byli nadšeniZávěrem bych ráda zmínila obrovskou devizu tohoto představení - živý orchestr, bez kterého by takovéto představení nebylo tak dokonalé jako z halfplaybacku.

Přijďte se sami podívat na úžasnou opičí tlupu, jejich odchovance Tarzana a svět džungle, plný různých zvuků, hereckých a pěveckých výkonů i skvělých kostýmů. Muzikál Tarzan se už na vás těší, stejně jako vy se budete těšit na další návštěvu, když ho zažijete na vlastní kůži.

 

Galerie z premiéry muzikálu Tarzan
Terka a Tarzan jsou pěkní rošťáci Tarzan Matěje Hezkého Leopard se chystá k útoku Láska na skále
Kerchak ukazuje svou sílu Gorily řádí v džungli Tarzan letí k divákům Najdi 10 rozdílů :-)
Kámoši Tarzánci Dalibor Kapras a jeho orchestr Tihle všichni nás vtáhli do džungle Že by noví Tarzani?

 

Premiérové obsazení
Tarzan Robert Urban, Peter Pecha
Kerchak Josef Vojtek, Marian Vojtko, Ernesto Čekan
Kala Dita Hořínková, Ivana Korolová, Jana Zenáhlíková
Jane Petra Vojtková, Ivana Korolová, Klára Jelínková
Porter Jaromír Dulava, Tomáš Trapl
Clayton Rudolf Kubík, Ernesto Čekan
Leopard Sabor / Snipes Tomáš Smička, Jakub Sedláček
Terk Ladislav Korbel, Martin Šemík
Mladý Tarzan Matěj Hezký, Jakub Barták
Akrobaté Zuzana Havrlantová, Martina Illichová, Barbora Böhm, Kristýna Stránská, Jakub Sedláček,
Tomáš Brt, Jakub Šimůnek, Karel Jinda, Mattia Commisso, Pavel Mackanič
Tanečníci Johana Hájková, Andrea Kheilová, Dominika Girethová, Pavlína Vejnarová, Michaela Kanala,
Denisa Sýkorová, Anna Slaninová, Silvia Orfánusová, Anna Tomková, Zuzana Vítečková,
Lucie Horčičková, Zuzana Pilná, Martin Leška, Lukáš Homola, Daniel Makovec, Lukáš Blažek,
Sayon Keita, Jakub Slovák, Michal Kováč, Carlos Ruiz

 

Tvůrci - original cast
premiéra 10. května 2006 v divadle Richarda Rodgerse na Broadwayi

Písně a texty Phil Collins
Libreto David Henry Hwang
Režie Bob Crowley
Choreografie Meryl Tankard

Tvůrci - česká verze
obnovená premiéra 4. dubna 2024 v divadle Hybernia

český překlad Martin Fahrner
texty písní Pavel Cmíral
režie Libor Vaculík
choreografie Ivana Hannichová
scénografie, scénické projekce Petr Hloušek
kostýmní výtvarník Roman Šolc
dirigent Dalibor Kapras
produkce Barbora Böhmová, Natália Bezděková

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.