Fenomén? Když jsem se známých ještě nedávno zeptala, většina z nich pokrčila rameny, že jméno Dimash Qudaibergen jim nic neříká. Tento mladý sympatický zpěvák s neuvěřitelným rozsahem hlasu šest a půl oktávy (kontrabas až kontratenor) měl v holešovické sportovní hale Fortuna v Praze 22. listopadu ve 19:30 hodin již svůj druhý koncert s názvem Stranger tour. První koncert, který nesl název Arnau, se konal v dubnu 2022, takže já už jsem věděla, o co kráčí, pro mne se Dimash stal fenoménem již při tomto prvním koncertě v Praze. A tak jsme si letošní show Dimashe s Musicalnetem nemohli nechat ujít a přinášíme vám z ní reportáž.
Dimash Qudaibergen se narodil 24. května 1994 ve městě Aktobe v Kazachstánu do hudebně založené rodiny a vystudoval hudební akademii v Astaně, kde se zaměřil na tradiční kazašské nástroje a operní zpěv. Dimash je především známý svým neuvěřitelným hlasovým rozsahem, dokáže plynule přecházet mezi hlubokými, bohatými barytonovými tóny a dech beroucími operními výškami, což fascinuje odborníky i fanoušky po celém světě. Skutečný průlom přišel v roce 2017, kdy ohromil čínské publikum v soutěži Singer. Dnes má fanoušky po celém světě – od Asie přes Evropu až po Ameriku.
Zpěvák, který se celým jménem Dinmukhamed Kanatuly Qudaibergen byl nadaný již od útlého věku, k hudbě měl rodinné předpoklady. Jeho otec Kanat Qudaibergenuly Aitbayev vystudoval filologii na fakultě kazašské literatury, zabýval se duchovním dědictvím kazašské hudby a produkcí a vedl regionální radu pro kulturní rozvoj v Aktobe. V současné době je ředitelem společnosti Dimash Ali Creative Center, která se zabývá produkcí tvorby Dimashe. Matka Světlana Aitbayeva je sopranistkou v Aktobe Philharmonic Society, členkou Stálého výboru pro sociální a kulturní rozvoj a uměleckou ředitelkou dětského studia Saz v regionu Aktobe. Dimash má mladšího bratra, který se jmenuje Mansur a který také zpívá, hraje na kytaru a již sklízí první úspěchy.
Dimash začal hrát na klavír a zpívat již v útlém věku. Byl vychován svými prarodiči, což je tradiční kazašský zvyk. Od malička se zajímal o hudební nástroje a vše, co je spojeno s produkcí hudby, v čemž se mu dostalo maximální podpory celé jeho rodiny. Jeho rodiče i učitel hudby si všimli, že má absolutní sluch. V pěti letech začal chodit na hodiny klavíru a zpěvu do místní dětské hudební školy. Dimash poprvé zpíval na jevišti ve stejném roce, ve věku pěti let. V šesti letech, v roce 2000, vyhrál národní klavírní soutěž Aynalayin. Vystupuje ve 12 různých jazycích, kazašsky, rusky, anglicky, mandarínsky, italsky, francouzsky, španělsky, německy, srbsky, turecky, ukrajinsky a kyrgyzsky.
Co je na jeho popularitě jedinečné, je to, jak se věnuje svým fanouškům. Po celém světě vznikají početné fankluby, které se nesoustředí jen na jeho hudbu, ale na sdílení radosti a inspirace, kterou jeho tvorba přináší. Dimash nazývá své fanoušky Dears, což vysvětluje takto: „Jsou tak oddaní a poskytují mi tolik podpory! Takže jsou mi velmi drazí. Jsou pro mě jako rodina. Stejně jako milujeme každého člena rodiny, miluji své fanoušky a vážím si jich a říkám jim mí Dears.“ Některé z těchto fanklubů dokonce pořádají charitativní akce, přispívají na podporu vzdělání nebo pomáhají lidem v nouzi, což odráží Dimashovy hodnoty. Jeden takový početný fanklub vznikl i v Česku, a snad nikdo z něj nemohl chybět na koncertě ve Fortuně.
Fenomén s neuvěřitelným hlasovým rozsahem má neskutečné charizma, a už při prvním pohledu na jeviště vás vtáhne do svého světa. Největším zážitkem bylo sedět během koncertu v jeho blízkosti. Jeho energie sálá i do zadních řad v sále, a ty fanynky, které mají štěstí, se ho mohou z prvních řad dotknout, rád je bere během zpěvu za ruce. Neustále s rukou na srdci děkuje, je plný pokory. V jednom rozhovoru se ho ptali, jaké to je stát se slavným již před dvacátým rokem života, jak se se slávou vyrovnává a jak se na to dívá nyní po deseti letech působení na světových pódiích. A Dimash odpovídá, že se za tu dobu hodně naučil, co se týče přístupu k životu, a že si čím dál tím víc váží fanoušků a svých příznivců, protože si uvědomuje, že bez nich by nebyl tak, kde je dnes.
Miláček davů si celý koncert sám uváděl v několika jazycích, ve kterých také zpívá. Rád propaguje svou rodnou zemi, takže jsme mohli vidět její krásnou přírodu v projekcích během písní, poslechnout si v jeho rodném jazyce i několik autorských nebo národních písní. Dimash je ale multitalentem i v několika dalších oborech. Skvěle tančí, inspirován například Michaelem Jacksonem během koncertu nám předvedl i hru na několik hudebních nástrojů a kromě hry na klavír rád představuje divákům kazašské tradiční hudební nástroje, jako jsou například dombra, kytara, marimba a bajan. V závěru koncert nám předvedl excelentní sólo na bicí.
Během koncertu Dimash vystřídal několik originálních převleků, předěly byly vyplněny video projekcemi s texty perské mystiky, které připomněly mongolskou legendu o chánovi, jehož syn přišel nešťastnou náhodou při lovu o život. Dimash se pozdravil i s Poláky, kteří na pražský koncert přijeli, nechal na pódiu zpívat devítiletou Sofii z Německa, kterou publikum odměnilo potleskem ve stoje a Dimash krásnou kyticí. V závěru Dimash poděkoval nejen divákům za podporu, ale také všem účinkujícím a představil dokonce i své rodiče, kteří Dimashe na turné doprovázejí.
Koncertní show Stranger organizovala společnost Perfect Production, a vše zvládla více než na jedničku. Velké poděkování zaslouží hlavně Yan Larionov. „Dimashovy koncerty nejsou obyčejné, jsou to velké komplexní show, jsou velmi zajímavé. Technická podpora zahrnuje velké množství světel, zvuků, LED obrazovek, živých hudebníků, baletu, jedná se o skutečnou show. Je to možná nejtěžší projekt v mé praxi," řekl Yan Larionov, ředitel Perfect Production. Yan také mluvil o své známosti s komunitou Dears: „Jednou z funkcí je, že na koncert chodí lidé z celého světa. V předvečer koncertu jsem měl to štěstí, že jsem se krátce zastavil na Pre-Party umělcových fanoušků, zdálo se mi, že tam jsou zástupci z celého světa, dokonce i z Austrálie, Latinské Ameriky. Před koncertem na ulici, když jsem se díval na shromážděné fanoušky, jsem měl pocit, že jsem na zahájení olympijských her – každý fanklub má své vlastní atributy, své vlastní kostýmy, barvy – všechno je bráno seriózně."
Co říci závěrem? Koncert byl fenomenální, Dimash odvedl tříhodinovou show s plným nasazením po všech stránkách a dal do něj nejen své pěvecké a taneční umění, excelentní hru na několik hudebních nástrojů, ale hlavně své srdce. Troufnu si říct, že takový multitalent a fenomén jako je Dimash, asi hned tak někde jinde neuvidíme a neuslyšíme. Pouštím si tu jeho dvojCD, píši článek a myšlenkami jsem stále u jeho nezapomenutelného pražského koncertu. Popřejme Dimashovi hodně štěstí na jeho světovém tour, hodně nadšených fanoušků a nám přeji, aby se do Česka zase brzy vrátil s novou, jistě ještě úchvatnější show.
Komentáře k článku