Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Krysař v Ta Fantastice naposledy zabil

Muzikál Krysař je prvním muzikálem Daniela Landy. Písně, které zde zazní pokrývají velkou část stylů, dokonce i těch, které mu nejsou moc blízké (například píseň na principu klasické dechovky). Tento muzikál taky jako první opatřil dovětkem - zde použil výstižné slovo "dirty" (tedy temný, špinavý). Muzikál nám docela věrně nastaví zrcadlo našich vnitřčních tužeb a vášní, které mohou ovlivnit nejen nás, ale také zásadní měrou naše okolí, někdy i dejiny.

Tajemná bytost nás seznamuje s Krysařem a jeho temnou budoucností. Rybáři přinášejí hostinskému ryby, které si objednal, ale hospodský je ošidí. Když se rybáři bouří, vyhodí je s tím, že nemají na výběr. Rybáři z Pevniny hledají zastání u příchozího cizince, netušíce, že je to Krysař, ale ten nemá chuť do sporu zasahovat. Rybáři tedy odcházejí, ale slibují hostinskému - Ostrovanovi pomstu.

Hostinský ze zvyku obírá i tohoto muže, když však zjistí, o koho se jedná, má z něj strach, že ho zničí. Znovu přichází tajemná bytost, aby poodhrnula roušku temné budoucnosti. Na radnici žádá Starosta Krysaře, aby v noci zbavil město krys, které se přemnožily. Krysař zde také poprvé potkává Agnes, dceru Starostovu. Krysař se po jejím odchodu domlouvá se Starostou na prohlídce města.

Rybář Štěpán přichází k radnici, jeho kamarád Jakub ho nepouští dál, varuje ho před Ostrovany. Štěpán to zatím hází za hlavu.

Krysař je večer na obhlídce města, Starosta s ním domlouvá podrobnosti. Krysař si dává podmínku: všichni musí spát, nikdo nesmí poslouchat, píšťala by ho totiž zabila také. Starosta slibuje a nabízí 1000 zlatých jako odměnu. Potkávají Štěpánovku, která Starostovi nevybíravě nadává a viní ho ze současného stavu nepořádku ve městě.

Objevuje se opět Stařec a věští blížící se pohromu. Starosta poprosí Krysaře, aby ohlídal na svatbě jeho druhé dcery Rózy potraviny před krysami. Tam Krysař znovu potkává Agnes, do které se na první pohled zamiloval, ale stále se tomu oba brání. Zde je také jedním ochmelkou odhalen a ženich jej vykazuje z hostiny.

Agnes se vyznává ze své temné vášně ke Krysaři. V tomto stavu ji najde její sestra Róza, která se jí snaží Krysaře rozmluvit. Když pochopí zbytečnost svého počínání, přidá se na její stranu. Krysař rozebírá své pocity u kašny a chce po Osudu vysvětlení. Když se zde objeví Agnes, chce odejít, ale ona ho nepustí, vyzná se mu ze své lásky. Nakonec Krysař podlehne a naplánují spolu útěk po jeho práci.

Starosta vyhlásil zákaz nočního vycházení, tak se ochmelkové opíjejí v hospodě, odkud si je vyzvedávají rozzlobené ženy. Dva opilci však ze zvědavosti zůstávají, když je ale vše vypito, jeden z nich odchází do úkrytu. Starosta dává Krysaři svolení k práci, on ho naposledy varuje před následky. Starosta je bagatelizuje a nakonec odchází domů. Krysař začne hrát na flétnu, všechny krysy zabije a s nimi i opilce.

Na scénu vstupuje záhadný stařec, aby naposledy sdělil co se stane. Pozdě v noci se hostinský vyznává ze své lakoty a lásky k penězům. Ráno se Krysař na radnici zodpovídá před radními a Starostou za smrt člověka. Proti němu svědčí druhý opilec. Brání se tím, že Starostu předtím několikrát varoval, ale ten ho neposlouchal. Starosta Krysaři nakonec nezaplatí, ten mu při odchodu zase slíbí, že se vrátí. Krysař ale nehodlá opustit město bez Agnes a tak si pro ni v noci vrací. Probudí však starostu, který ho urazí a vyhodí - Krysař mu slíbí pomstu. Pak odchází.

Agnes doufá, že se Krysař vrátí, jeho lásky si cení více než života ostatních. Rózi jí ho rozmlouvá, Agnes ho obhajuje. Rybář Štěpán loupe brambory a přitom diskutuje se svou ženou o Krysaři a Agnes, když tu se on náhle zjevuje. Po obědě se vytratí ze Štěpánem a cosi mu vysvětluje. Ten se velmi mění, svolává ostatní rybáře a říká jim o svém snu - ale ve skutečnosti opakuje Krysařova slova.

Vládnoucí Ostrované se dozvěděli o návratu Krysaře a tak se tajně v noci schází u Hostinského, aby se poradili, jak se ho zbavit. Vymyslí plán vraždy. Štěpánovka běží varovat Ostrovana Jakuba, ten pochopí, ale její pomoc odmítá. Záhadný stařec a Krysař spolu vedou dialog o osudové předurčenosti. Agnes se vyznává ze své zvrácené touhy po lásce Krysařově.

Vrazi se strašně vytahují, když ale potkají Krysaře, leknou se a prchnou. Rozvášněný dav rybářů se začíná organizovat, devastují majetek a začínají zabíjet Ostrovany. Vraždící dav zpívá píseň, v níž sílu povyšují na právo. Štěpán v čele davu zabíjí Hostinského, Starostu a jeho zetě. Záhadný stařec poodhaluje své inkognito - není nikým menším než Osudem - a všem ozřejmuje, k čemu ve městě došlo, komentuje jednotlivé události a vraždy. Dav nakonec zabíjí i Rózi, sestru Agnes. Dav nakonec nachází Jakuba, kterého musí Štěpán zabít, aby ho uchránil lynčování. O to více vzteklý zaútočí na poslední živou, Agnes. Mlátí ji tak, že omdlí.

V tom se ukáže Krysař, který je chce zastavit. Dav se vrhá i na něj, ale Krysař na poslední chvíli zahraje na svou flétnu. Melodie smrti všichny zabije. Přichází Osud a sděluje mu, že on byl prostředkem k udržení rovnováhy, filosofuje o životě a smrti. Agnes se probírá, Osud posílá Krysaře, aby šel s Agnes pryč a byl s ní šťasten. Ten mu vrací píšťalu smrti a odchází s Agnes pryč. Osud naposledy glosuje události.

Tento projekt uváděla společnost Ta Fantastika od 7. 11. 1996 do 13. 3. 1999 v divadle Ta Fantastika v Praze.

Ta Fantastika, představení 6. a 13. 3. 1999

7044-03 7044-09 7044-15 7044-21 7044-26
7045-31a 7045-07a 7045-35a 7045-36a 7045-34a

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.