Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Thálie rozdávala ocenění již po dvacáté

Thálii ztvárnila Taťjána Medvecká s grácií sobě vlastníNárodní divadlo se v sobotu 23. března 2013 ve 20 h. zalesklo v celé své kráse a noblese dlouhých rób přítomných dam, aby přivítalo jubilejní dvacátý ročník vyhlášení Cen Thálie za rok 2012. Už sestoupení samotné Thálie ve zlatém vozíčku z pomyslných nebes na prkna, která znamenají svět, předesílalo výjimečnost tohoto ročníku. Ocenění i letos navrhovala Herecká asociace s prezidentem Jiřím Hromadou v čele, a i v letošním ročníku se Ceny Thálie udělovaly ve čtyřech kategoriích. Předávání cen přenášela v přímém přenosu Česká televize pod režijním vedením Ondřeje Kepky, ale protože jsme s Musicalnetem měli čest se této slávy zúčastnit osobně, přinášíme vám z této události autentickou reportáž včetně následné after party.

Svým moderováním dodal Antonín Procházka předávání cen nejen vtip, ale i patřičnou důstojnost a noblesuPrůvodního slova již v loňském ročníku osvědčený Antonín Procházka, který se vtipně ujal překladu starořeckého proslovu Thálie. Diváky přišel na jeviště pozdravit prezident herecké asociace Jiří Hromada a také primátor hl. města Prahy Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. Ceny Thálie v podobě skleněné amfory podle návrhu Bořka Šípka už čekaly připravené v zákulisí, a tak mohlo jejich předávání začít. Pro zajímavost ještě uvedu, že vázy jsou vysoké 59 cm a váží 2,5 kg.

V kategorii Činohra získali Thálii Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt (Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie Praha) aZvláštní cenu kolegia si odnesla legenda Hudebního divadla Karlín – dirigent Arnošt Moulík upřímně udivený Richard Krajčo za roli Dennyho v inscenaci Deštivé dny (Divadlo Ungelt Praha). V kategorii Opera si Thálii odnesli Jana Šrejma Kačírková za roli Julie a Aleš Briscein za roli Romea v inscenaci Romeo a Julie (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava). V kategorii Balet byli oceněni Lucie Skálová za roli Sakura, žena Shidova v inscenaci Poslední samuraj (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) a Robert Skujenieks za roli Jim Morrison v inscenaci The Beatles – The Doors (Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem).

Z dalších oceněných nás samozřejmě zaujal i Karel Fiala, který dostal Thálii za operetní mistrovstvítn MS13C-014285Nás samozřejmě nejvíce zajímala kategorie Muzikál, opereta nebo jiný hudebně dramatický žánr, (jejíž porotě předsedal hudební skladatel Zdeněk Barták). Ocenění si nakonec odnesla Hana Holišová za roli Jany v inscenaci Papežka (Městské divadlo Brno) a Jan Kříž za ztvárnění postavy Dannyho Zuka v inscenaci Pomáda (Hamlet production a. s. – Divadlo Kalich Praha). Z ocenění obou těchto našich favoritů jsme měli upřímnou radost a samozřejmě jim oběma za celou naši redakci srdečně blahopřejeme!Společně s Janem Křížem byl na Cenu Thálie nominován také i Michal Novotný

Kromě udělení Cen Thálie ve čtyřech hlavních kategoriích byly uděleny ceny ještě v jiných uměleckých oblastech. Cenu pro činoherce do 33 let si odnesl mladý nadějný herec Matouš Ruml. Je členem mladoboleslavského souboru a Thálii obdržel za roli Scapina. Zvláštní cenou kolegia byl oceněn dojatý dirigent Arnošt Moulík, z Ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství se mohla radovat herečka Jana Hlaváčová, publikum je oba ocenilo dlouhým potleskem ve stoje. Standing ovation si vysloužili ještě další umělci: Cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství obdržela Helena Tattermuschová, za celoživotní baletní mistrovství Jiřina Knížková, a za celoživotní operetní mistrovství legendární Limonádový Joe Karel Fiala.

Hana Holišová měla z ocenění velkou radost a my s nadšením gratulujeme!Novinkou dvacátého ročníku Cen Thálie bylo udělení ocenění v oboru loutkového divadla. Pro Thálii za celoživotní mistrovství v tomto oboru si osobně na svých dřevácích přicupitali Spejbl a Hurvínek, symbolické maličké Thálie za ně převzala Helena Štáchová. Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla obdržel také Josef Krofta, který si velmi považoval faktu, že Akademie uznala loutkoherectví jako rovnocenný žánr ostatním divadelním kategoriím.

Janu Křížovi přišel pogratulovat i předseda muzikálové komise Zdeněk BartákKdyž byly všechny ceny rozdány a Thálie se mohla opět vznést do oblak, pozvaní hosté se v mrazivém počasí, zachumláni do svých kožíšků a šál, operativně přesunuli ze Zlaté kapličky na sousední Žofín, aby mohli právě předané skleněné amfory s oceněnými umělci na následné after party patřičně oslavit. Všude bylo plno novinářů, v každém koutku se natáčel rozhovor, blesky cvakaly, hvězdy se usmívaly do kamer a pózovaly fotografům. Kdo tam všechno byl, a jak taková after party probíhala, se můžete podívat v naší fotogalerii. Všem oceněným umělcům gratulujeme!

Ocenění si odnesli i oblíbení Spejbl a Hurvínek Hana Holišová se vyfotografovala s legendárním Hurvínkem A ještě jednou Jan Kříž se svou trofejí Dojaté Janě Hlaváčové tleskalo publikum ve stoje
Na afterparty si Janem Křížem přišli popovídat také Lumír Olšovský a Monika Absolonová Jana Kříže na předávání cen doprovodila jeho přítelkyně Maruška Blahynková Pro Divadlo Kalich je Thálie Jana Kříže vůbec prvním oceněním tohoto druhu, a tak se z ní samozřejmě raduje i pan Kocourek Výborné pivečko si přišli vlastnoručně načepovat Zděnek Barták a režisér přenosu Ondřej Kepka

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.