Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Ceny Thálie pro rok 2022 znají své majitele

Slavnostní večer brilantně moderovala Daniela PísařovicováCeny Thálie 2022 byly předány tradičně na scéně Národního divadla v Praze dne 8. října 2022. Průvodního slova 29. ročníku Cen Thálie, které udílí Herecká asociace za mimořádné výkony či celoživotní mistrovství v oblasti jevištního umění se místo náhle ochořelého Ondřeje Kepky ujala Daniela Písařovicová. Předsedové oborových porot v činohře, opeře, baletu, muzikálu a operetě, alternativního divadla a loutkového divadla vyhlásili 34 nominovaných osobností 8. září 2022. V přímém přenosu slavnostní večer odvysílala Česká televize na stanici ČT1 a Český rozhlas na stanici Dvojka. Ceny dle návrhu Bořka Šípka vyrobila sklárna Ajeto ze severočeské obce Lindava. Pojďme se tedy podívat, kdo si trofeje odnesl domů. Všem oceněným umělcům za naši redakci srdečně blahopřejeme!

Cenu umělce do 33 let si odnesl Dalibor BušUmělec do 33 let
Patronem Nadace manželů Munzarových
Předávali ředitel ND Jan Burian a Matouš Ruml
Cenu si odnesl Dalibor Buš, Husa na provázku, Brno

Činohra – ženský výkon
Předávala Veronika Khek Kubařová
Cenu si odnesla Veronika Korytářová (role: Vlasta Burian, Burian, režie: Tomáš Dianiška, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec)
Další nominovaní:
Markéta Matulová (role: Julka, Šikmý kostel, režie: Janka Ryšánek Schmiedtová, Divadlo Petra Bezruče, Ostrava)
Zuzana Stivínová (role: Vassa Petrovna Železnovová, Vassa Železnovová, režie: Jan Frič, Národní divadlo, Praha)
Širší nominace: Pavla Beretová, Barbora Křupková, Dagmar Pecková, Regina Rázlová, Bára Štěpánová, Johanna Tesařová, Dana Verzichová

Trofej za činohru získal Saša Rašilov

Činohra – mužský výkon
Cenu si odnesl Saša Rašilov (role: Borchert, Moje říše je z tohoto světa, režie: Miroslav Bambušek, Studio Hrdinů Praha)
Další nominovaní:
Tomáš Kobr (role: Tomáš, Perplex, režie: Natália Deáková, Jihočeské divadlo České Budějovice)
Jan Vondráček (role: Major Alexejev, Konec rudého člověka, režie: Michal Vajdička, Divadlo v Dlouhé, Praha)
Širší nominace: Filip Březina, Jakub Burýšek, Karel Dobrý, Marek Holý, Jiří Langmajer, Stanislav Majer, Martin Pechlát

Cena České akademie divadelníků
Předával klarinetista, skladatel, profesor Jiří Hlaváč
Cenu si odnesl Martin Hilský, překladatel Shakespearova díla

Cenu za šíření divadelního umění v televizi převzal Viktor Polesný

Šíření divadelního umění v televizi
Předávali: Svatava Barančicová, Josef Špelda
Cenu si odnesl Viktor Polesný

Balet – ženský výkon
Předával Petr Zuska
Cenu si odnesla Natalia Adamska (role: Carmen, Carmen, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Další nominovaní:
Jarmila Hruškociová (role: Katherine, Lady Macbeth – 1865 , Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Alina Nanu (role: Julie, Romeo a Julie, Národní divadlo, Praha)
Širší nominace: Irina Burduja, Kristina Kornová, Nikola Márová, Ayano Nagamori, Francesca Raule, Michaela Vápeníková, Emilia Vuorio

Thálii v kategorii balet obdržel Sergio Ménder RomeroBalet – mužský výkon
Cenu si odnesl Sergio Méndez Romero (role: On, Sólo pro tři, Moravské divadlo Olomouc)
Další nominovaní:
Francesco Fasano (role: Don José, Carmen, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Sebastiano Mazzia (role: Alex, Mechanický pomeranč, Jihočeské divadlo České Budějovice)
Širší nominace: Rory Ferguson, Michal Heriban, Paul Irmatov, Štěpán Pechar, Matěj Šust, Ondřej Vinklát, František Vlček

 

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet převzala Libuše KrálováBalet – celoživotní mistrovství
Předával Vlastimil Harapes
Cenu si odnesla Libuše Králová   

 

Alternativní divadlo
Předával Tomáš Měcháček
Cenu si odnesla Nela Husták Kornetová (performerský výkon, Badman, režie: Nela H. Kornetová)
Další nominovaní:
Eliška Brtnická (performerský výkon, Hang Out, režie: Eliška Brtnická)
Miřenka Čechová (performerský výkon, Baletky, režie: Miřenka Čechová)
Lucia Kašiarová (performerský výkon, Mnohodinec, režie: Lucia Kašiarová)
Petr Krušelnický (performerský výkon, Průvodce peklem_Lido di Dante, režie: Petr Krušelnický)
Širší nominace: Štěpán Pechar, Markéta Vacovská, Tomáš Procházka, Ewa Żurakowska, Daniel Rampáček

Z rukou Milana Hajna převzal Cenu Thálie za obor loutkové divadlo Gustav HašekLoutkové divadlo
Předával Milan Hajn
Cenu si odnesl Gustav Hašek (role: Matěj Kopecký, Bratři naděje, režie: Jan Jirků, Divadlo Minor, Praha)
Další nominovaní:
Václav Jelínek (role: Matěj Kopecký, Bratři naděje, režie: Jan Jirků, Divadlo Minor, Praha)
Jan Popela (role: Zlá sudička, Šípková Růženka, režie: Jakub Vašíček, Divadlo Drak, Hradec Králové)
Pavol Smolárik (role: Vojtěch Kopecký, Bratři naděje, režie: Jan Jirků, Divadlo Minor, Praha)
Antonín Týmal (role: Mladý lesní adjunkt, Mladý vlk a další, Babička Červené Karkulky dnes slaví narozeniny!, režie: Michaela Homolová, Naivní divadlo Liberec)
Širší nominace: Petr Borovský, Ondřej Nosálek, Bořek Joura, Radka Pavlovčinová, Dominik Linka

Cenu Thálie v oboru muzikál – ženy si odnesla Hana FialováOpereta, muzikál – ženský výkon
Předával Petr Štěpán
Cenu si odnesla Hana Fialová (role: Áda Harrisová, Květiny pro paní Harrisovou, režie: Gabriela Petráková, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)
Další nominovaní:
Kristýna Daňhelová (role: Jane Eyrová, Jane Eyrová, režie: Petr Gazdík, Městské divadlo Brno)
Stanislava Topinková-Fořtová (role: Norma Desmond, Sunset Boulevard, režie: Lumír Olšovský, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Širší nominace: Nina Horáková, Dagmar Křížová, Markéta Matulová, Vendula Příhodová, Charlotte Režná, Ivana Vaňková, Jana Zenáhlíková

Cenu Thálie v oboru muzikál – muži získal Lumír OlšovskýOpereta, muzikál – mužský výkon
Cenu si odnesl Lumír Olšovský (role: Henry Higgins, My Fair Lady, režie: Marek Němec, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)
Další nominovaní:
Tomáš Šulaj (role: Jidáš Iškariotský, Jesus Christ Superstar, režie: Dodo Gombár, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště)
Roman Tomeš (role: Hedwig, Hedwig a její Angry Inch, režie: Pavel Košatka, Freedom Production, Malostranská beseda)
Širší nominace: Tomáš David, Karel Heřmánek ml., Jozef Hruškoci, Lukáš Janota, Pavel Režný, Tomáš Savka, Titus Tóbisz

Zdeněk Barták a Ladislav Županič předali cenu za celoživotní mistrovství v oboru muzikál Galle MackůOpereta, muzikál – celoživotní mistrovství
Předávali Ladislav Županič a Zdeněk Barták
Cenu si odnesla Galla Macků, HDK

Opera – ženský výkon
Předávala Eva Dřízgová Jirušová
Cenu si odnesla Jana Sibera (role: Manon Lescaut, Manon, režie: Jiří Nekvasil, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Další nominovaní:
Petra Alvarez Šimková (role: Žena, Očekávání, režie: Barbora Horáková Joly, Národní divadlo, Praha)
Doubravka Součková (role: Morgana, Alcina, režie: Jiří Heřman, Národní divadlo Brno)
Širší nominace: Olga Jelínková, Jana Šrejma Kačírková, Tereza Mátlová, Alžběta Poláčková, Ivana Veberová, Lívia Obručník Vénosová, Michaela Zajmi

Z Ceny Thálie v oboru opera – muži se radoval Martin BártaOpera – mužský výkon
Cenu si odnesl Martin Bárta (role: Jago, Othello, režie: Oldřich Kříž, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec)
Další nominovaní:
Joachim Bäckström (role: Peter Grimes , Peter Grimes, režie: David Radok, Národní divadlo Brno)
Dalibor Jenis (role: Nabucco, Nabucco, režie: Jiří Heřman, Národní divadlo Brno)
Širší nominace: Aleš Briscein, Pavel Černoch, Jan Hnyk, Justin Kim, Pavol Kubáň, Vojtěch Pelka, Jiří Rajniš

Herec Petr Kostka s ředitelem ČT Danielem Dvořákem předali cenu za celoživotní mistrovství v oboru činohra Františku Němcovi, kterou za něj převzala jeho dcera Klára KašparováOpera – celoživotní mistrovství
Předávali ministr kultury Martin Baxa a předseda operní poroty Zbyněk Brabec
Cenu si odnesla Libuše Márová

Činohra – celoživotní mistrovství
Předávali za Český rozhlas Kateřina Konopásková a režisér Zdeněk Troška    
Cenu si odnesla Veronika Forejtová

Ocenění za celoživotní mistrovství v oboru alternativní divadlo získal Bolek PolívkaČinohra – celoživotní mistrovství
Předávali Petr Kostka a ředitel České televize Daniel Dvořák
Cenu obdržel František Němec, přebírala ji jeho dcera Klára Kašparová

Alternativní divadlo – celoživotní mistrovství
Předávali Vanda Hybnerová a Michal Pobežal z firmy Mountfield
Cenu si odnesl Bolek Polívka

 

Galerie
Režisér Zdeněk Troška a skladatel Zdeněk Barták si večer užili Herečka Radka Pavlovčinová měla z ocenění Lumíra Olšovského upřímnou radost I takováto nehoda se může stát... ale prý mají pořadatelé pro podobnou situaci připravenou vázu náhradní Lumír Olšovský ten večer viděl svět růžově
Cenu za celoživotní mistrovství v oboru balet předal Libuši Králové Vlastimil Harapes Slavnostní večer si nenechal ujít muzikálový zpěvák a herec Tomáš Vaněk Lumíra přišel do hlediště podpořit manžel Pavel Bór Lumír Olšovský v hledišti s dalším z nominovaných Romem Tomešem
V Národním divadle jsme potkali i muzikálovou zpěvačku Elis Ochmanovou Lumírovi přišla popřát k vítězství i muzikálová kolegyně Míša Tomešová Lumírovi Olšovskému pogratuloval k ocenění také Oldřich Kříž Vyhlášení Cen Thálie si nenechali ujít ani Eva Hrušková a Jan Přeučil

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2022 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.