Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Oratorium Labyrint oslavuje Komenského nehynoucí myšlenky

Jan Ámos KomenskýSkladatel Richard Pachman k 400. výročí napsání první verze rukopisu díla Labyrint světa a ráj srdce, který byl dopsán roku 1623, přichází s hudebně divadelním zpracováním. Jan Amos Komenský / Labyrint. Komenský se narodil 28. března 1592 v Nivnici. Ve dvanácti letech osiřel a byl vychováván u příbuzných. Byl významným českým spisovatelem, humanistou, filozofem, teologem a zakladatelem moderní pedagogiky. Celý život se zabýval myšlenkou zpracovat souhrn lidského vědění, neboť byl přesvědčen, že dokonalé vzdělání může převychovat celé lidstvo. Zemřel 15. listopadu 1670 v Amsterdamu.

Petr MacečekPíše se 14. března 2024 a já sedím v kostele Svatého Martina ve zdi a netrpělivě očekávám začátek představení. Prostorem se rozléhá libý zvuk houslí Petra Macečka a za okamžik přichází vypravěč Jan Přeučil se slovyJsem Jan Amos Komenský“. Představení začíná. V labyrintu se mistr zabývá problematikou lidské společnosti a její nápravou. Představení má formu oratoria, propojující hudbu duchovní, současnou i hudbu z doby Jana Amose Komenského. V podání klavíru, houslí a pěti sólových hlasů s průvodním slovem vypravěče, kterým je sám Jan Amos Komenský, ztvárněný vynikajícím filmovým a divadelním hercem Janem Přeučilem, jenž je vysokoškolský pedagog specializující se na výuku rétoriky. Věnuje se také dabingu, kde vynikne jeho hlas a jeho vynikající rétorické schopnosti. Takže kdo jiný by mohl Janem Amosem Komenským být?

Všudybud, Poutník, MámeníPoutník hledající smysl světa a bytí, potkává dva průvodce: Všudybuda a Mámení, kteří mu chtějí ukázat Labyrint světa. Poutníkovi jsou nasazeny brýle mámení, které zkreslují realitu, ale brýle má nasazeny nakřivo, a tak vnímá i skutečnost nezkreslenou. Všudybud mu nasazuje otěže poznání, a tak Poutník se svými průvodci vyráží do Labyrintu světa. Poutník je průvodci zaveden k Osudu, který mu chce dát cedulku s jeho posláním - panuj, služ, rozkazuj, bojuj, umění ukazuj. Poutník si však nevybere a chce nejdříve poznat svět, než se rozhodne. Poznává tedy jednotlivé ulice a stavy v Labyrintu - řemeslníky, učence, řečníky, lékaře, básníky, alchymisty, filozofii, historiky. Všude však nakonec nachází marnost, pomíjivost, faleš a přetvářku.

Královna MoudrostNakonec se dostává do paláce Fortuny, ale ani vrtkavé štěstí a příslib bohatství ho nepřesvědčí. Poutník se nespokojil s ničím, co potkal, a tak je zaveden do hradu ke královně Moudrosti. Tam se objeví král Šalamoun, který praví, že i Moudrost je falešná a prchá před ní. Poutník se z pocitu marnosti obrací do svého srdce a pochopí, že život naplněný vírou má smysl, a může tak člověku přinést štěstí, lásku a naplnění života. Všudybud ho přemlouvá, aby se tedy dal k víře. Poutník tak našel svůj ráj - srdce ráj. Jan Amos Komenský se loučí slovy „Umění života spočívá v tom, užívat si všedního dne.“

Mnozí učení Jana Ámose Komenského následovaliPoužité citáty Co nevytvoříte v čase, který je vám vyměřen, nikdo za vás již nevykoná. „Existují věci nepoznané, ale neexistují věci nepoznatelné. Představení na mě působilo kouzelným dojmem, nejen místem konání, ale i skvělým hereckým obsazením, jednoduchými kulisami a úžasnou hudbou, která v kostele zněla famózně. Můj obdiv patří Ditě Hořínkové, která působila nejen jako skvělá herečka, ale také i režisérka. Nutno ještě zmínit role Všudybuda a Poutníka, které ztvárnili Filip a Viktor Antonio. Své role vzhledem k svému věku zvládli skvěle, jak pěvecky, tak i herecky. Nesmím zapomenout na posledního člena souboru, a tím byla Kateřina Jechová v roli královny Moudrosti. Kateřina mě zaujala víc než zpěvem svým hereckým projevem v krásném kostýmu královny.

Závěr celého dílaRichard Pachman je také autorem oratoria Mistr Jan Hus, které na motivy středověké hudby a s použitím Husových a jiných dobových textů zkomponoval. Mistr Jan Hus patří mezi úspěšné pořady pro školy, kam se zařadí určitě i Komenský. V roce 2006 získal Richard Pachman za Mistra Jana Husa cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových. 5 července 2005 v kostele Svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí se představení odehrávala.

 

Galerie
Kostel Sv. Martina ve zdi Král Šalamoun Sebeláska Duchovní nálada nutí k zamyšlení
Poutník je mámen Přetvářka je ve všech stavech Osud rozhoduje o lidském údělu Fortuna je nestálá

 

 

Herecké obsazení
vypravěč Jan Amos Komenský Jan Přeučil
Poutník Viktor Antonio
Všudybud Filip Antonio
Mámení, Fortuna Dita Hořínková
Královna Moudrost Kateřina Jechová
Osud, Šalamoun Richard Pachman
housle Petr Maceček

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.