Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Dolly okouzluje Ústí nad Labem

Dolly vás vítá v Yonkers - nebo v Ústí?Nemožné ihned, zázraky do tří dnů! Váš společenský průvodce po všech životních situacích, expert ve věcech finančních, instruktor hry na mandolínu, učitel tance, zařídí i stěhování na krátké vzdálenosti a odstraní také křečové žíly. Nic z toho není problém!
Pakliže…
… pakliže znáte jednu konkrétní osobu. Pokud totiž znáte Dolly Leviovou z Yonkers! Pak máte vyhráno!

Dolly je zpětLegendární muzikál je o vdově Dolly Leviové, která se živí jako dohazovačka sňatků na newyorském předměstí a která si nejlepšího zákazníka nechává pro sebe a kouzlem své osobnosti dokáže téměř cokoliv, třeba podmanit si srdce mrzoutského starého mládence, a změnit ho tak v milého a galantního muže. Jak to dokázala a jak vše dopadne se můžete přijít podívat do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, které mimochodem stojí také za návštěvu.

„Dolly už nesmí nikdy odejít“Zabrousíme-li trochu do historie muzikálu, tak premiéra Hello, Dolly! se konala v lednu 1964 v St. James Theatre na Broadwayi v režii Gowera Championa. V hlavní roli Dolly se tehdy představila Carol Channingová. Ústřední hit celého muzikálu, píseň „Hello, Dolly!“ ve společném podání s Louisem Armstrongem obletěla celý svět. Hello, Dolly! je americký muzikál napsaný podle komedie Thortona Wildera pod názvem The Merchant of Yonkers, kterou autor v roce 1955 přepracoval pod názvem The Matchmaker (Dohazovačka).

Tanec na každém rohuV roce 1969 byl podle něj natočen stejnojmenný film s Barbrou Streisandovou a Walterem Matthauem v hlavních rolích. V českém znění ho poprvé uvedlo 22. září 1966 Hudebním divadlo Karlín s Nelly Gaierovou v titulní roli. Dále pak v roce 1982 je HDK uvádí znovu, kde hlavní roli dostala Laďka Kozderková a v roce 1966 až 2003 Jitka Molavcová, která získala za roli Dolly Cenu Thálie. Dále muzikál uvádělo mnoho českých divadel například Městské divadlo Most, Národní divadlo Brno, Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni nebo Východočeské divadlo Pardubice.

Horáce není jednoduché přesvědčitA teď bych se vrátila zpět do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, kde muzikál Hello, Dolly! měl premiéru 13. prosince 2024 a kam se na představení 25. dubna 2025 vydal i Musicalnet. Muzikál pojednává o vdově v nejlepších letech Dolly Leviové, která se živí jako dohazovačka sňatků, ale umí zařídit v podstatě cokoliv. Při seznámení Ermengardy s chudým malířem poznává půlmilionáře Horáce Vandergeldera, introvertního muže středního věku, který se živí jako obchodník. Chce mu domluvit schůzku s majitelkou kloboučnictví v New Yorku Irenou Molloyovou za účelem sňatku.

Před láskou se nikdo neschováShodou okolností se tam chtějí vydat i dva Horácovi zaměstnanci Kornelius Hackel a Barnabáš Tucker, aby si tam trochu užili. Dolly jim doporučí návštěvu téhož kloboučnictví, kam nečekaně přijde i Horác a Kornelius s Barnabášem se tak musí schovat. Jeden vklouzne pod stůl a  druhý nachází úkryt ve skříni. Horác sice tuší, že něco tady není v pořádku, ale Dolly vše zachrání. Jako omluvu pozvou mladíci obě slečny na večeři. V New Yorku se zatím koná slavný průvod, jehož účastníkem je i Horác.

Ernestinu nezajímají lidé, ale penízeNa večeři v Harmonia Garden se Horác seznamuje s jednou podivínskou dámou Ernestinou Moneyovou zvanou Prachatá. Zde rychle odhalí, že tato dáma je tuze hanebná a hamounská. Na večeři se objeví i Dolly se svou titulní písní, které se začíná Horác líbit čím dál tím víc. Při soutěži v tanci se však strhne velká rvačka, z které je obviněn právě Horác. Dolly nakonec dokáže svým šarmem tohoto mrzouta okouzlit a změnit ho na veselého a galantního muže. Jestli si také Dolly vezme za ženu, na to se musíte přijít podívat sami.

I vdova Dolly touží po lásceVýběr herečky do role dohazovačky Dolly je vždy klíčový, a nutno podotknout, že volba Severočeského divadla byla šťastná. Kateřina Brožová je výborná herečka, zpěvačka, i tanečnice, a jako Dolly doslova exceluje – kdykoli vstoupí na jeviště, celá scéna ožije a atmosféra se okamžitě promění. Aniž promluví, okamžitě se stává středobodem dění na scéně. Diváky zaujme příjemným zpěvem a výborným hereckým výkonem – spíše svou roli prožije, než jen odehraje. Při zpěvu titulní písně v červených šatech vypadala opravdu úchvatně. Jak jsem se dozvěděla, její zkušenosti významně přispěly k vysoké úrovni inscenace. Takhle krásnou a milou dohazovačku by jistě rád potkal každý z nás.

Irena a Minie lásku také hledají…Postavu Horáce Vandergeldera, kterou ztvárnil pro mě méně známý herec Tomáš Christian Brázda, který ve své roli zapšklého starého mládence působil přesvědčivě, a chvílemi i velmi komicky. Na jeho roli jsem ocenňovala, že zbytečně nepřehrával, a tím dodal své roli autentičnost. Jolana Haan Smyčková, která se objevila v roli majitelky kloboučnictví Ireny Mooloyové, zahrála a zazpívala svou roli s noblesou, a ještě jí to navíc moc slušelo. Méně známá tvář Evy Hartové, která vynikala v roli nesmělé dívky Minnie Fayové, se mi velice líbila a já jsem byla ráda, že jsem ji měla příležitost poznat v této roli. 

Konečně se našli…Ester Králová výborně ztvárnila hamižnou Ernestinu Moneyovou (v českém překladu Ernestina Prachatá nebo Zazobaná), kdy role jí naprosto sedla. Působila v ní namyšleně a směšně. Nemohu nezmínit i další mužské role. Trochu upozadněná byla role Horácova holiče, který svým roztržitým chováním působil roztomile, a kterou si zahrál Radek Konař. Mou pozornost zaujala také postava, kterou ztvárnil Jaroslav Kovács – role Kornelia Hackela měla slušný potenciál, kterého jsme mohli vidět i v muzikálu Noc na Karlštejně, který měl v Ústeckém divadle  premiéru 19. března 2013.

Dolly stvořila tři šťastné páryPředstavitelem Barnabáše Tuckera byl Viktor Aaron, kterého znám z muzikálu Doktor Faust, který uvádělo Divadlo na Maninách, a kde nějaký čas působil v roli samotného Mefistofela. Viktor si svou roli dokázal parádně užít, a předvedl tak svůj herecký talent. Svůj prostor také dokázali využít na maximum herecké páry, a navíc jim to moc slušelo. Velké uznání si ale zaslouží i baletní soubor a orchestr a další členové souboru, kteří dotvářejí celek. Je to nádherné představení.

Slavnost v ulicích New Yorku začalaCo se týče scény, tak byla dobře vymyšlená a jednoduché kulisy ve spojení s projekcí krásně dotvářely patřičnou atmosféru. Mohli jsme se tak v čase přenést do starého New Yorku s dobovými slušivými kostýmy, za které bych ráda složila poklonu kostýmní výtvarnici Zitě Miklošové. Jedna věc mne ale nemile překvapila: vývěsní štíty na ulici, kde se hrdinové pohybují, nejsou při scéně v interiéru restaurace Harmonia Garden zakryté, což působí velmi rušivě, neboť představují balkony restaurace. Přitom krátce předtím je přes celé jeviště stažené projekční plátno.

Přehlídka krásných kostýmůZa pozornost také stojí velice nápaditá a zajímavá choreografie, kterou má na svědomí Vladimír Gončarev. Je různorodá, občas se odehrává v několika úrovních, a také skládám pochvalu celému tančnímu souboru. Velkou devizou představení divadla je živý orchestr pod vedením Martina Peschíka, který je umístěn mezi proscéniem a hledištěm. Funkčím se jeví také využití postranních můstků u divadelních lóží nad orchestřištěm, kdy herci přicházejí nebo odcházejí ze scény přímo do hlediště.

Najdete 3 symboly Ústí?Budova pseudobarokního divadla (s prvky secese) je honosná, takže máte pocit, že jste v Národním divadle v Praze, jen trochu menším. Nejzajímavější částí hlediště (kromě ornamentální výzdoby) je stropní freska, kde můžeme najít tři základní symboly, charakterizující právě Ústí nad Labem – najdete je i vy? A ještě perlička na konec: divadlo bylo vystavěno na dříve zasypaném rybníčku, a jako odkaz na tuto skutečnost najdete v jeho výzdobě kromě klasických ornamentů i žáby. Tyto zajímavosti jsme se dozvěděli od jedné milé uvaděčky, které tímto velmi děkujeme za historické konsekvence.

Představení je u svého šťastného koncePředstavení se mi velice líbilo, mělo úžasný náboj a švih, a předčilo mé očekávání. Ze všech vyzařovala obrovská energie, kterou si odvážím domů jako nezapomenutelný zážitek.

Na další představení Hello, Dolly! se můžete těšit už 25. května 2025. Tak neváhejte a zavítejte na Dolly i Hello, Dolly! do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, a přitom se můžete porozhlédnout i po budově divadla. Obojí stojí to za to!

 

Galerie z představení
„Když se dívám na sebe…“ Manželský chomout může mít mnoho podob Krásná modistka Je libo prsíčko?
Pro Dolly vždy jen to nejlepší! „Život tě skříp, Dolly?“ Orchestr si zahrává i se soudem! Diváci nám fandí, Horáci!

 

Osoby a obsazení 23. dubna 2025
Dolly Leviová, dohazovačka a vdova Kateřina Brožová
Horác Vandelgelder, půlmilionář, mrzout a vdovec Tomáš Christian Brázda
Irena Molloyová, majitelka kloboučnictví a modistka Jolana Haan Smyčková
Minie Fayová, prodavačka v kloboučnictví Eva Hartová (Tereza Lankaš)
Kornelius Hackel, vrchní příručí v Horácově prodejně Jarolav Kovacs (Petr Lüftner)
Barnabáš Tucker, příručí v Horácově prodejně Viktor Aaron (Matěj Doležal)
Ermengarda Vandergelderová, Horácova dcera Tereza Lankaš (Ester Hocke)
Ambrosius Kemper, chudý malíř, kterého Ermengarda miluje Vladimír Gončarov (Roberts Skujenieks)
Ernestina Moneyová, lačnící po bohatství Ester Králová
Rudolf Reisenweber, majordomus v Harmonia Garden Miloslav Nechyba (Radek Krejčí)
Soudce Vladimír Štěpka
Soudní zapisovatel Josef Vávra st.
Holič Radek Konař (Petr Matuszek)
Pikolík Celestýn Čapka
Tapetář Otakar Hájek
  Orchestr, sbor, a balet Severočeského divadla

 

Tvůrčí tým
Překlad Ivo Osolsobě, Alexandr Kozák
Úprava a režie Martin Novotný
Scéna Petr Kastner
Choreografie Vladimir Gončarov
Dirigent Milan Kaňák, Martin Peschík
Kostýmy Zita Miklošová
Asistent režie Tomáš Christian Brázda
Sbormistr Jan Snítil
Videoprojekce Martin Studecký
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2025 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.