Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Karel Svoboda včera odpoledne ukončil svůj život ...

Skladatel Karel SvobodaV neděli 28. 1. 2007 zemřel ve věku 68 let skladatel Karel Svoboda. Jeden z nejúspěšnějších českých skladatelů pravděpodobně spáchal sebevraždu na zahradě své vily v Jevanech. Hned další den Česká televize odvysílala dokument o Svobodovi z cyklu Galerie Elity Národa z roku 2001.

Karel Svoboda se narodil 19. 12. 1938 v Praze, vystudoval stomatologii, ale záhy se začal věnovat hudbě. V 60. letech skládal a hrál na klavír pro skupinu Mefisto, poté komponoval scénickou hudbu pro Laternu Magiku a divadlo Rokoko, následně i pro film Karel Svoboda se svou ženou Vendulou na oslavě 1. roku uvádění muzikálu Monte Cristo(Tři oříšky pro Popelku, Z pekla štěstí, Milenci a vrazi) a televizní seriály (Návštěvníci, Létající Čestmír, Cirkus Humberto, Dobrodružství kriminalistiky, Rodinná pouta), v oblasti populární hudby psal pro Karla Gotta, Jiřího Korna, Martu Kubišovou, Hanu Zagorovou, Daniela Hůlku a další. Jeho písně jsou ověnčeny cenami nejen tuzemskými (diamantová deska za více než deset miliónů prodaných zvukových kopií s jeho hudbou), Karel Svoboda se loučí s těhotnou Leonou Machálkovou v muzikálu Monte Cristoale i mnohými zahraničními (pět zlatých desek německé firmy Polydor, ceny z hudebních festivalů v Tokiu, Rio de Janeiru, Cannes).

Karel Svoboda s Kateřinou Brožovou coby Eliškou Pomořanskou po sté repríze muzikálu Noc na KarlštejněVýznamnou částí Svobodovy tvorby jsou muzikály. Již v 70. letech složil hudbu k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně, který se od roku 2004 dočkal i divadelního provedení v HdK v Praze. V 90. letech se Svoboda k muzikálům vrátil a hned jeho první divadelní muzikál Dracula se stal nejnavštěvovanějším českým muzikálem, když ho v Kongresovém centru v Praze mezi 13. 10. 1995 a 5. 6. 1998 zhlédlo během 916 představení více než 2,5 miliónů diváků (po krátkou dobu byl zde uváděn i v anglické verzi). Do tisícovky to Dracula nedotáhl nikoli vinou diváckého nezájmu, ale kvůli rekonstrukci Kongresového centra před summitem Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.Karel Svoboda, D. Borovcová, R. Hes a T. Matějovský na derniéře muzikálu Monte Cristo V lehce novém hávu, s původními i novými protagonisty se Dracula představil na obnovené premiéře 27. 3. 2003 opět v Kongresovém centru, bohužel se hrál pouze do konce června 2003.

Valentýnská oslava a Karel Svoboda zpívá se s dívčím sborem svou nejslavnější melodii Dracula však slavil úspěchy také na mezinárodním kolbišti. Nejdříve zamířil na Slovensko (na podzim 1998 a na jaře 1999 se hrál v Bratislavě, od září do prosince 1999 a na jaře 2000 v Prešově), zato druhá zastávka byla opravdu exotická. Na podzim 1998 a v létě 2000 byl uváděn v jihokorejském Soulu. Do Evropy se vrátil v roce 2002, kdy byl uváděn v Moskvě, v roce 2004 v polské Gdyni, švýcarské Basileji a německém Tecklenburgu.

Z. Zelenka, K. Svoboda a herci muzikálu Golem po novinářské premiéře vypadají spokojeně...Mezitím slavil v Praze úspěchy Svobodův další muzikál, který vytvořil stejně jako Draculu ve spolupráci se Zdeňkem Borovcem a Richardem Hesem, Monte Cristo. Ten sice nedosáhl divácké přízně Draculovy, ale 444 repríz během dvou let (přesně od 13. 12. 2000 do 21. 12. 2002) je i tak úctyhodné číslo.

L. F. Hagen, K. Svoboda a Z. Zelenka - autoři muzikálu Golem na tiskové konferenciPosledním Svobodovým muzikálem je Golem, jehož stihl napsat za pouhopouhých půl roku. Divadlo Hybernia, které jej již dva měsíce uvádí, připravuje smuteční výzdobu na čtvrteční představení. Než na scénu nastoupí herci, připomenou Svobodovu osobnost další tvůrci muzikálu; památku skladatele poté všichni uctí minutou ticha.

Pohřeb se bude konat 6. 2. ve 14 h v pražském krematoriu ve Strašnicích. Krematorium bude veřejně přístupné veřejnosti.

Upřímnou soustrast vyjadřují všichni členové Musicalnetu

Fotografie Michal Škvor, text Antonín Krása

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.