Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Deska roku - vyhlášení cen

Lucie Vondráčková přebírá svou Desku rokuCena Deska roku se uděluje na základě statistik Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), umístění se odvíjí od počtu prodaných nosičů. Poprvé byly tyto ceny vyhlášeny v roce 2003. Smyslem ankety Deska roku je upozornit posluchače populární hudby na nejúspěšnější hudební tituly za uplynulé období. A jak celý večer probíhal?

Moderátor Petr VondráčekModerátorem celého večera byl Petr Vondráček. A nutno podotknout, že díky němu byl večer zábavný. Ceny byly opravdu stylové: gramofonové vinylové LP desky, na jejíchž středech byly vytištěny kategorie ceny, pořadí a jméno interpreta. Ceny předávali různé osobnosti z TV Prima, neboť Prima byla hlavním partnerem a celý večer zaznamenávala.

Zajímavý moment nastal, když chtěl Richard Krajčo s Hanou Robinson zazpívat duet Bellissima, přestal fungovat zvuk. Než se dostavil zvukař, Richard Krajčo to opravil sám. Michal Horáček převzal cenu v kategorii ''skupina''"Jsem vyučený elektrikář, tak jsem konečně mohl své znalosti zúročit," prohlásil.

Překvapením bylo vítězství Michala Horáčka v kategorii Skupina roku za album Ohrožený druh. "Jako skupina tedy nevypadám, možná se počítá, že jsem měl za komunismu papíry na hlavu jako schizofrenik," vtipkoval Horáček při přebírání ceny Lucie Vondráčková vyhrála kategorii ''zpěvačka''a hned přidal jména všech zpěvaček, které na tomto albu figurují.

Očekávání splnila i Lucie Vondráčková s jejím albem Fénix, která v kategorii Zpěvačka zvítězila. Na jevišti překvapila s dlouhými vlasy, ale ty byly "sundavací", jak se ukázalo na after party. Jaromír Nohavica vzlétl nahoru jako jeho ''Ikarus''"Mám dojem, že je to sečtených těch patnáct let, které byly, které se teď hezky zúročily. Ale jednou někde řekl Karel Gott, že když přebíráte cenu, nesmíte zpomalit, ale být na sebe ještě přísnější," dodala.

Ikarus vynesl Nohavicu na zlatou příčku, čímž potvrdil, že za úspěšným interpretem nemusí stát velké vydavatelství. Své album vydal ve společnosti Petarda Petra Šišky (bývalého pořadatele této soutěže). Počtem hlasů za prodané nosiče se tak stal absolutním králem prodeje.Předávání cen zpestřil divákům i 4tet

Ze zahraničních alb vyhrála Meryl Streep v muzikálovém soundtracku Mamma Mia! Potvrdila tak tím, že spojení dobře udělaného filmu a známých hitů, zpracovaných v novějším kabátě, jsou zárukou úspěchu prodeje.

Dana Morávková při předávání ceny ve stylu vinilové deskyO tom, že přes všechny ceny prodejnost klesá, jsme se mohli přesvědčit již několikrát. Například před devíti lety byla Zlatá deska ta, které se prodalo přes 15.000 nosičů. Dnes stačí 6 000, Platinová je za 12 000 prodaných nosičů. U zahraničních interpretů je dokonce potřeba jen poloviční počet. Otázkou je, zda za tímto trendem stojí jen stále se zmenšující prodej nosičů, nebo snaha producentů ozdobit svou desku cenou, aby se lépe prodávala.

 

 Výsledky ankety
Deska roku 2008

Marek Ztracený se svou cenouNejprodávanější debutové album interpreta - objev roku
Marek Ztracený – Ztrácíš - (7 851 ks.)
Josef Vágner – Mně sílu dáš (6 059 ks.)
Jiří Zonyga – Kus cesty zbývá (4 411 ks.)
Tomáš Klus – Cesta do záhu(d)by (4 411 ks.)

Nejprodávanější deska - skupina
Michal Horáček – Ohrožený druh (22 766 ks.)
Bratři Ebenové – Chlebíčky (15 864 ks.)
Hansard/Irglová O.S.T. – Once (12 466 ks.)

Marek Eben v rozhovoru pro TV BarrandovNejprodávanější deska - zpěvák
Jarek Nohavica – Ikarus (34 427 ks.)
Jiří Zmožek – Největší hity (11 457 ks.)
Karel Gott – 50 hitů (8 685 ks.)

Nejprodávanější deska - zpěvačka
Lucie Vondráčková – Fénix (11 632 ks.)
Marie Rottrová – Všechno nejlepší (8 618 ks.)Karel Gott tentokrát neuspěl...
Ewa Farna – Ticho (7 737 ks.)

Nejprodávanější deska - zahraniční interpret
Různí O.S.T. – Mamma Mia! (23 741 ks.)
Metallica – Death Magnetic (20 459 ks.)
AC/DC – Black Ice (18 347 ks.)

Nejprodávanější hudební DVD
Ewa Farna děkuje za Desku rokuEwa Farna – Blíž ke hvězdám (15 690 ks.)
Kabát – Corrida 2007 live (12 285 ks.)
Chinaski – Když Chinaski, tak naživo (10 367 ks.)

Nejprodávanější interpret na internetu
Chinaski (49 286 ks.)
Daniel Landa (41 335 ks.)
Petr Kolář (35 156 ks.)Richard Krajčo byl na after party na roztrhání...

Nejposlouchanější píseň roku na rozhlasových stanicích
Kryštof – Atentát (1 920 910 bodů)
Chinaski – Vákuum (1 767 240 bodů)
Marek Ztracený – Ztrácíš (1 646 050 bodů)

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.