Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Producenti se blíží... třeste se!

Sekretářka Ulla, účetní Leo, producent Max, autor Franz a režisér  Roger - tvůrci propadáku 12. října 2006 dorazí i do Prahy. A stejně jako jinde zbourají sály a sklidí úspěch, o který nestojí. Ale přesto se na úspěch těší a vychutnají si ho. Ptáte se kdo? No přeci nový muzikál Producenti!

Muzikál měl světovou premiéru 19. dubna 2001 na Broadwayi. Od té doby se hraje nepřetržitě šestým rokem. Po povodňové pauze  otevírají Producenti zrekonstruovaný KarlínKromě New Yorku byl uveden v Torontu a Londýně, dále se hraje v Argentině, Izraeli, Itálii, Dánsku, Španělsku, Maďarsku, připravuje se Mexiko, Švédsko a Rakousko. Licence udělená v roce 2003 Hudebnímu divadlu Karlín byla první mimo Ameriku. V roce 2002 muzikál získal 12 cen Tony (ze 14 možných).

Náš server dostal mimořádnou šanci se podívat na poslední etapu přípravy muzikálu. Režisér Antonín Procházka uděluje poslední rady před začátkem  představení...A tak jsem v pondělí 9. října ráno seděl jako jediný fotograf v hledišti nové "staré" karlínské scény. Mimochodem, překrásně zrekonstruované. Režisér Antonín Procházka svolává krátkou poradu, zvuková technika je připravena a dirigent Kryštof Marek dává pokyn, hudba začíná hrát a opona jde nahoru. A jaké je to představení?

Těžký život producenta Maxe (M. Sobotka)... i takhle končí slavní...Muzikál Mela Brookse a Thomase Meehana Producenti (v českém překladu Adama Nováka) se odehrává v roce 1959 a je o broadwayském producentovi a jeho účetním. Max Bialystock (Martin Sobotka nebo Petr Štěpánek) je kdysi slavným producentem, z jehož nové premiéry se stala i derniéra. Peníze získává svým osobitým způsobem: za "šekíčky" poskytuje potěšení starým bohatým dámám. Režisér Roger de Bris (L. Olšovský) za doprovodu své pravé ruky Carmen (M. Maděrič) nastiňuje Maxovi (M. Sobotka) a Leovi (R. Vojtek) svou viziJeho účetní Leo Bloom (nepřekonatelný Roman Vojtek nebo Aleš Háma) se stane inspirací k dalšímu dílu, když mu vysvětlí, že propadák se může vyplatit více než trhák.

Od té doby je vše obráceně: nejhorší text "Hitler je úsvit" Franze Liebkinda je vybrán k uvedení. Režie se ujme Roger de Bris, zcela odepsaný režisér Konkurzy mohou být někdy dost náročné...(ve skvělém podání Lumíra Olšovského nebo Martina Pošty) a jeho pravá ruka Carmen Ghia (Mojmír Maděrič nebo Rudolf Kubík). Na konkursu se ukáže neschopnost všech, ale Franz se nakonec stává Hitlerem.

Kdo by Ulle (I. Chýlková) odolal...Leo (R. Vojtek) rozhodně neDo kanceláře přichází na "kuňkurz" prsatá švédka jménem Ulla Inga Hansen Benson Yonsen Tallen-Hallen Svaden Svanson (na příjmení nemáme tolik času) - pro úsporu času zvaná Ulla (v podání výtečné Terezy Duchkové nebo Ivany Chýlkové), ze které jsou oba pánové mimo. Než se začne hrát, stává se jejich "asistentkou pomlčka recepční". Zatímco Max shání u svých dam peníze, Leo připravuje další věci a pomalu se zamilovává do Ully.

Rogerův Vůdce (L. Olšovský) je poněkud jemnějšího raženíA je tu slavný den, premiéra propadáku "Hitler je úsvit". Když Leo všem popřeje hodně štěstí, zlomí si Franz Liebkind (divadelní Hitler) při vstupu do divadla vaz (nakonec je z toho zlomená noha). V hodině dvanácté nastupuje Roger de Bris, aby ztvárnil tuto tragickou postavu dějin. Jakmile se ocitneme ve Vaterlandu, začínáme tušit, že něco není v pořádku. A není. I ve   vězení může být veselo...Roger a jeho čtyřprocentní pojetí Hitlera je tak směšné, že je přijato se "standing ovation". Úspěch!

Katastrofa! Max je zoufalý, Leo se chce jít udat, Franz chce všechny zabít za zesměšňování svého Vůdce. Ulla chce slavit a policie zatýká Maxe a Franze. Uvaděčka Míša Nosková vystřídá za představení řadu kostýmůLeo bere Ullu a 2 miliony dolarů a odjíždějí do Ria. Max ve vězení pochopí, že ho Leo zradil, ale ten ho překvapí, když se dostaví k soudu se sexy Ullou Bloomovou. Soudce oba posílá do vězení, kde oba začínají promptně secvičovat další muzikál. Za to, že šíří dobrou náladu a humor po věznicích jim guvernér uděluje milost a na Broadwayi se okamžitě uvádí nový hit "S láskou je kříž". A z Lea Blooma, účetní nuly se stává pan producent, kterému leží svět u nohou.

Představení je svižné, má dějový spád, sází na vtip a nadsázku. Přísaha věrnosti v podání Franze LiebkindaRežisér Antonín Procházka musel na lékárnických vážkách odměřovat humor, který ještě diváci unesou, ale který z komedie neudělá parodii na komedii. A to se mu povedlo. Pokud si uvědomíme, že se kvůli rekonstrukci Karlínského divadla zkoušelo v Divadle Pod Palmovkou, kde se kvůli malé šířce jeviště nedalo moc dobře zkoušet, a některé zkoušky probíhaly souběžně s montážemi a oživováním posledních technologií, uvědomíme si, že to byla sisyfovská práce pro všechny.

Bez company se žádný muzikál neobejde... V muzikálu uvidíme jedinou ženskou hlavní roli (Ullu) a čtyři mužské (Max, Leo, Franz, Roger). Právě proto se chci zmínit o těch, kteří účinkují v company (a viděli jsme je i v jiných rolích) a svou prací a uměním potvrzují známé "není malých rolí". Jako uvaděčku můžeme vidět Míšu Noskovou (Lucy, Jekyll & Hyde) a Katku Šildovou (Demetra, Cats), dále je to Lucie Žďárská (Dželína, Cats), Kateřina Hovorková (Jéminé, Cats), Barbora Kolaříková (Exotika, Cats), Renata Podlipská (Máří Magdalena, Jesus Christ Superstar), Michal Kavalčík (Lujko Zobar, Cikáni jdou do nebe), Jan Kaštovský (Riff, West Side Story), Václav Vostarek (Thuy, Miss Saigon), Petr a Jiří Urbánkovi (Juno a Avos) a mnoho dalších, bez kterých by se tato show nemohla konat.

Fotografie a text Michal Škvor

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.