Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Z Kvasky se stala Touha a ta se připravuje na premiéru

Lucie Vondráčková jako KarinAutorské duo Mirjam a Dan Landa asi netřeba představovat. A toto duo během léta 2006 natočilo převážně v interiérech divadla Kalich muzikálovou komedii Kvaska. Příběh plný chytlavých melodií, lásky a muzikálu. Film Kvaska měl svou premiéru v únoru 2007, jeho divadelní podoba pod názvem Touha se chystá na 15. září 2008. Dějová linie zůstala přibližně zachována, je některé scény byly vypuštěny, neboť divadlo neposkytuje stejné výrazové prostředky jako film.

Mirjam a Dan Landovi toho moc nenamluvili...Změnil se i název: z Kvasky se stala Touha. Proč?

Na to jsem se zeptal režisérky obou muzikálů Mirjam Landové: "Je to proto, že jsem děj musela výrazně zkrátit. Nevěděla jsem, že to bude tak těžké. Touha se to nově jmenuje proto, že nápoj kvaska jako dějová linka nám zcela zmizel, a místo ní je akcentována touha, která všechny členy souboru žene dál, k jejich cílům."... ale Michael Prostějovský si s Ondřejem Soukupem měli o čem povídat - že by chystali nový muzikál?

Zazní zde mnohem více muziky, než bylo ve filmu. Naopak, část příběhu o nápoji vězňů - kvasce - zcela zmizel, zatímco příběh přípravy muzikálu byl samozřejmě akcentován. Zajímavostí je i přizvání skladatele Ondřeje Soukupa, který se podílel na hudbě a také choreografa Pavla Strouhala, jenž udělal novou, mnohem náročnější choreografii.

V Touze si zahraje i Radka Fišarová roli Palominy / Roamny Divišové Hlavní hrdina příběhu Micky se ocitne ne svou vinou ve vězení. Při životě ho drží jen jeho velká láska k muzikálové hvězdě Karin. Aby se s ní mohl seznámit, rozhodne se zúčastnit vypsaného konkurzu na nový muzikál a uteče z vězení. Kuriózním způsobem se mu nakonec povede utéct. Přihlásí se do konkurzu, a ačkoliv není přijat, projde celým konkurzem a stejně roli získá. Choreografie Pavla Strouhala se nezapřeKonečně se může seznámit s Karin a na vlastní kůži zažívá muzikálový dril. Den premiéry se blíží a policie je Mickymu na stopě. Ale Micky už má i svého mocného ochránce... Jak vše dopadne se přijďte přesvědčit na vlastní oči.

Hlavní muzikálový hit "Touha" (v muzikálu zazní ve dvou různých verzích), který je jedním z nejhranějších hitů poslední doby, Dalibor Gondík a jeho ''vyzáložkovaný'' scénářse vlastně stal také názvem celého muzikálu. Muzikálu, který je o lidské touze a možná i jejím naplnění, jak zazní i v písni "...nic není dost velkej cíl, aby ses nepokusil...".

Na tiskové konferenci bylo také oznámeno zrušení zářijových a říjnových termínů muzikálu Hamlet, aby diváci mohli spatřit Touhu.

Také zde zazněla nejedna zajímavost - Dalibor Gondík mladší přišel na první čtení (kdy se text poprvé jen čte ze scénáře) připraven tak, že všichni zírali: nejenže uměl své texty zpaměti, Herci si sice stěžují, jaký je to zápřah, ale noční návraty tramvají domů tomu nenasvědčujíale i všechny ostatní a scénář měl "vyzáložkovaný" podle jednotlivých obrazů. Měl dokonce zmáknuté i aranže, o kterých Mirjam Landa do té doby vůbec nevěděla, a tak se dá říci, že se podílel i na aranžích jednotlivých scén.

Plakát muzikálu Hamlet uváděný v SouluA tak se zkoušení muzikálu blíží do svého finále. Jak moc se bude lišit od své filmové předlohy se budete muset podívat sami, neboť focení na zkouškách není povoleno a focení na představeních je zakázáno.

P.S.: Po tiskové konferenci na svých webových stránkách Janek Ledecký oznámil, že po 10 letech odchází z divadla Kalich. Je otázkou, zda to také znamená, že muzikály Hamlet a Galileo již neuvidíme. Tedy alespoň v Čechách, neboť nyní se hraje v Soulu v Jižní Koreji. Takže v nejhorším případě se naučit korejsky a odletět tam...

Fotografie a text Michal Škvor

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.