Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Dorian Gray je lesbička

Michaela Štěpánková v roli DorianyAč se zdá titulek sebevíc k neuvěření, vězte, že na něm není nic lživého. Pár dnů po derniéře úspěšného muzikálu divadla Ta Fantastika Obraz Doriana Graye si námět zapůjčila skupina amatérských divadelníků, jež si říkají Zrnožrouti. Světe div se. Z Doriana se stala Doriana. A k názvu přibyl malý podtitul. Obraz Doriany Gray aneb nuda nebude!

Musím ocenit odvahu, s kterou se celá skupina postavila před zpola zaplněné divadlo a sehrála své velice zajímavé ztvárnění tohoto díla. Lightdesign a kulisy v muzikálu vypadaly velice dobřeA jak jsem již předeslal. Zrnožrouti jsou amatérští divadelníci a musím říci, že to na díle bylo opravdu znát.

Veliká nejistota projevu, špatná artikulace, drmolení a zpěv těžkých Pavlíčkových písní, také nedopadl nijak skvěle. Celý scénář byl oproti původní předloze zredukován na bezmála polovinu původní délky, což beru jako nejpovedenější krok celé inscenace. Michal Smrkovský v roli malíře Basila HalwardaI při absenci spousty scén byl příběh krásné vražedkyně Doriany pochopitelný.

Režie Jany Spružilové byla mírně řečeno, kontroverzní. Respektive jsem měl pocit, že nebyla žádná. Nejen, že hlavní postavu hrála žena a kvůli ní byl i malinko upraven název muzikálu. Režie pohlaví vlastně vůbec neřešila. Většinu pánských rolí hrály ženy. Dorian byl přejmenován na Dorianu. Doriana pozuje svému malířiCož byla jediná transformovaná postava. Ostatní páni v ženském podání byli i nadále za muže. A i díky tomu byla zhýřilá společnost doplněna o Transvestitu, s odůvodněním, že si opravdu nikdo nemůže být jist orientací postav a pohlavím herců. Ovšem další věc, kterou by měl každý vědět, je, že kompletní scénář měli Zrnožrouti hotovy pouhých 14. dní před premiérou.

Jedna z mála věcí, která mě po zhlédnutí muzikálu Obraz Doriany Gray uklidňovala a naplňovala, byl ten fakt. Že všichni, kdo se na tomto díle podílel, Denisa Klementová právě zjišťuje, že i její postava je mrtvavše dělal opravdu jen z čisté lásky k divadlu a k dílu Michala Pavlíčka. A neměl žádný profesionální záměr.

Myslím si, že dílko splnilo svůj účel. Tedy, že pobavilo přihlížející, jenž byli z valné většiny kamarádi a příbuzní herců. Jen si ještě nakonec neodpustím malinké rýpnutí. Je všeobecně známo, že muzikál je nejtěžší druh divadelního projevu. Herec musí zvládat mluvení, zpěv, pohyb, tanec. Děkovačka proběhla ve velkém stylu i s květinami a povedenou přídavkovou písníV podstatě vše co lze na divadle předvádět. Tak proč zrovna lidé bez zkušeností začínají tím nejtěžším? Jsem přesvědčen, že činohra v podání Zrnožroutů by dopadla velice dobře.

Až mi zase přijde nabídka zúčastnit se nějakého představení této skupiny, tak neodmítnu. Jen neudělám tu chybu, abych se v dílku snažil hledat vážnější umění, a půjdu se jen pobavit.

Matka Doriany Gray umírá na začátku ... ... zatímco Doriana žije dlouho a v lásce ... ... zatímco její láska zemřela, ona je stále mladá Společnost jí lásku přeje ...
Malíř Basil přišel o Dorianu a tím i o inspiraci Všichni stárnou a umírají, jen Doriana ne - za ni stárne obraz Doriana konečně zabíjí obraz a kráčí za svými do země stínů Sexy přídavek

Komentáře k článku

avatar Ivet
0
 
 
Ahoj :-) neznám autora tohoto článku, ale ve své podstatě máte pravdu. Jsem ze spolku zrnožroutů a co se týče Doriany, dala nám opravdu zabrat. Je to velice těžké dílo, Celé to bylo dělané spíše pro srandu, všichni jsme se na tom nadřeli, naučili těžké texty a dostali nabídku hrát v Ta-fantastice. Jsem ráda, že se povedlo, aby děj byl zcela pochopitelný, protože to je na zkrácené úpravě velmi těžké. Co se týče postav, nedá se nic dělat, prostě chce hrát víc holek než kluků a v Dorianě je více žen... Muzikál je opravdu těžký žánr, ale Ta-fantastika je divadlo plné muzikálů a my patříme pod toto divadlo, proto jsme si po muzikálu Excalibur, který byl vtipný, vybrali Dorainu, která by měla být naopak dosti "oplzlá" plná zvrhlostí, tak nějak jak Dorian byl napsán ve skutečnosti. Doriana není lesbička :-) je bisexuálka. Jinak jsem ráda za napsání recenze a děkujeme, že jste se přišli podívat. Další představení se uskuteční v neděli 7.února 2010 a do činohry se třeba taky rádi pustíme, až divadlo nabídne nějakou k mání...
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar Michal Škvor
0
 
 
Ahoj Iveto, článek psal Libor Barok - je to v záhlaví, hned vedle datumu :-) Zeptám se ho, zda by nadpis opravil.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar Libor Barok
0
 
 
Zdravím Ivet,

moc děkuji za upozornění na mou drobnou nepřesnost ve článku. Ale vzhledem k tomu, že je článek již vystaven a, že ona chybička nijak zásadně význam článku nemění, tak jí již s dovolením opravovat nebudu.
Jsem potěšen, že jinak s mým hodnocením vesměs souhlasíš.
7. února se těším do TaFa.

Měj se a přeji mnoho divadelních úspěchů
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.