Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Ceny Thálie za sezonu 2018/2019 byly předány již v říjnu 2019

Slavnostní večer předávání Cen Thálie moderoval Václav MoravecV Národním divadle v Praze se v sobotu 5. října konal Slavnostní večer u příležitosti 26. ročníku udílení Cen Thálie za mimořádné umělecké a jevištní výkony se konal tradičně na scéně Národního divadla v Praze v sobotu 5. října 2019. Večerem, který pořádala Herecká asociace ve spolupráci s partnery a mediálními partnery, pod záštitou ministra kultury Lubomíra Zaorálka a živě jej přenášela Česká televize, diváky provázel moderátor Václav Moravec. V letošním roce dochází v udílení Cen Thálie k několika zásadním změnám. K dosavadním čtyřem kategoriím přibyla pátá, ve které budou oceňovány výkony v oboru alternativního a loutkového divadla. V této kategorii však budou zatím soupeřit muži a ženy dohromady. Pojďme se nyní společně podívat, kdo z umělců si odnesl cennou trofej.

Martina Šnytová přiznala, že role, za kterou dostala ocenění, pro ni byla velice náročná – na fotu s textařem, překladatelem a producentem Michaelem ProstějovskýmJako muzikálový server nás samozřejmě nejvíce zajímala kategorie Muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry. V kategorii ženy byly nominovány Michaela Gemrotová (Evita, Jihočeské divadlo), Martina Šnytová  (Děj se co děj, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava), a Stanislava Topinková Fořtová (Sweeney Todd, Divadlo J. K. Tyla v Plzni). Cenu Thálie získala Martina Šnytová cenu získala za roli Reno Sweeneyové v inscenaci Děj se co děj. Dle poroty patří Martina Šnytová k nejtalentovanějším operetním a muzikálovým herečkám ostravského souboru. Zaujala už v mnoha velkých rolích. V té, za niž byla oceněna, skvěle zpívá, tančí, dokonce i výborně stepuje a svým profesionálním výkonem dovede pobavit a nadchnout diváky po celou dobu představení.

Hvězda Vojtěcha Dyka stoupá každým rokem strmě vzhůruV kategorii muži byli nominováni Jan Cina (Malý princ, Studio Dva Praha), Vojtěch Dyk (Legenda jménem Holmes, Hudební divadlo Karlín) a Jozef Hruškoci (Sweeney Todd, Divadlo J. K. Tyla). Cenu Thálie si odnesl Vojtěch Dyk za dvojroli Sherlocka Holmese a sira Arthura Conana Doylea v inscenaci Legenda jménem Holmes. Nezaměnitelný a osobitý Vojtěch Dyk se v dvojroli legendárního detektiva i jeho neméně slavného autora našel, obě zvládá s lehkostí, jeho projev je přirozený, zábavný a velmi uvěřitelný, s grácií se zhostil jak herecké stránky, tak zpěvu včetně jódlování. Po celou dobu představení téměř neopouští jeviště a podává po všech stránkách obdivuhodný výkon. Škoda jen, že si na scéně Národního divadla při přebírání ceny neodpustil vulgární výraz...

Věra Vlková byla z ocenění upřímně dojatáCenu za celoživotní mistrovství v oboru Muzikál a opereta přišel předat ředitel Instagramu Ludvík Bohdan. Cenu Thálie si odnesla dojatá herečka a zpěvačka Věra Vlková. Stejnou cenu dostal již roku 2013 její manžel Karel Fiala. Sopranistka Věra Vlková zaznamenala největší úspěchy v 60. a 70. letech minulého stoleí převážně v klasických operetách, jako jsou Slaměný klobouk, My Fair Lady, Mam'zelle Nitouche nebo Paní Marjánka, matka pluku. Zajímavostí je že Věru Vlkovou s Karlem Fialou seznámil legendární Oldřich Nový. Manželé spolu vychovali dva syny. Letos s manželem oslaví 55. výročí sňatku. Na slavnostní večer doprovodila babičku její vnučka. Poté byla předána Cena za šíření divadelního umění v televizi dramaturgovi Ondřeji Šrámkovi.

Pro Ladislava Mrkvičku ocenění jeho celoživotního hereckého snažení mnoho znamenáV oboru Činohra zabodovala Lucie Trmíková, která ztvárnila Annu v inscenaci Soukromé rozhovory z dílny Ingmara Bergmana, již nastudoval pražský Divadelní spolek Jedl. Z herců si Cenu Thálie odnesl Viktor Dvořák, který ztělesnil Louise Aronsona v představení Andělé v Americe, jež uvedla Městská divadla pražská. Cena za celoživotní mistrovství v oboru Činohra byla předána Ladislavu Mrkvičkovi, který v roce 2019 oslavil osmdesátku. Ladislav Mrkvička, který letos oslavil osmdesátku. Od 17. října 2019 můžete Ladislava Mrkvičku vidět v kinech v road movie Staříci. Za svůj život vystřídal několik souborů, než z pražského Divadla Na Zábradlí přestoupil do Národního divadla, kde ztvárnil hlavní role v Peeru Gyntovi, v Idiotovi nebo v Romeovi a Julii. „Mám strašnou trému a mám parkinsona,“ svěřil se ve své řeči a nakonec poděkoval obecenstvu slovy: „Za celých šedesát let jsem nikdy nebyl vypískán.“ Dalši uměleckou vázu si za celoživotní mistroství v oboru činohra odnesla brněnská herečka Helena Kružíková. Diváci si ji pamatují v roli matky ve filmu Náš dědek Josef nebo jako Fukarku ze seriálu Slovácko sa nesúdi. Ve své asi vůbec nejdelší děkovné řeči večera vzpomněla na zesnulého zpěváka Karla Gotta a poděkovala svému osudu.

Cenu Gabriele Beňačkové předala Zdenka ProcházkováCenu v kategorii Opera z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka převzala Kateřina Kněžíková za roli Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář, kterou uvedlo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Z ceny za mužský výkon v kategorii Opera se mohl těšit Ondřej Koplík, za roli Dona Ramira v opeře Gioacchina Rossiniho Popelka v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Cenu za celoživotní mistrovství v Opeře si odnesla pěvkyně Gabriela Beňačková-Čápová. Ve světě proslavila převážně dílo Leoše Janáčka a svým sopránem dobyla nejvýznamnější operní scény po celém světě. Nezapomenutelná byla v roli Mařenky v Prodané nevěstě od Bedřicha Smetany a proslavila ji i role Libuše při znovuotevření Národního divadla v roce 1983. Mimo jiné propůjčila svůj hlas také třeba Božidaře Turzonovové v životopisném filmu Emy Destinnové Božská Ema nebo třeba Magdě Vášáryové v titulní roli filmu Rusalka.

Cenu za celoživotní mistrovství za pro nemoc omluvenou Zdenkou Kratochvílovou přišla převzít režisérka Lída EngelováV kategorii Tanec a pohybové divadlo se z ceny mohla radovat první sólistka Baletu Národního divadla Alina Nanu za roli Lise v inscenaci Marná opatrnost. Baletní příběh je obdobou Prodané nevěsty s humornými i lyrickými scénami. V mužské kategorii si cenu odnesl Dominik Vodička za roli Muže v Kytici, kterou pro Pražský komorní balet nastudoval choreograf Petr Zuska. Cenu za celoživotní mistrovství v oboru tance obdržela Zdenka Kratochvílová, která byla zakládající členkou Fialkovy Pantomimy Na zábradlí a do roku 1975 zde ztvárnila řadu rolí lyrických, komických a dokonce i klaunských. Od roku 1974 učila na hudebně dramatickém oddělení Pražské konzervatoře, spolupracovala jako choreografka na řadě činoherních inscenací doma i v zahraničí. Cenu za nemocnou Zdenku Kratochvílovou převzala režisérka Lída Engelová.

Zdeněk Svěrák převzal Cenu Thálie, a jak řekl, i za svého kolegu a spoluautora Ladislava Smoljaka, který tento večer neměl čas přijítV kategorii Alternativní a loutkové divadlo porota ocenila Milana Hajna za roli Bílého tesáka v inscenaci Divadla DRAK Hradec Králové, kde podává naprosto výjimečný a brilantní herecký výkon, který v sobě spojuje jevištní projev s moderní záznamovou technikou. Nová kategorie má zatím jednu cenu, muži a ženy soupeřili v této kategorii mezi sebou. Cena mladému umělci do 33 let v oboru činohra byla udělena už na tiskové konferenci Cen Thálie Zuzaně Truplové. Cena České akademie divadelníků za mimořádný přínos českému divadelnímu umění herci a scénáristovi Zdeňku Svěrákovi, který stál u zrodu Divadla Járy Cimrmana, se stal vůbec prvním umělcem, který ocenění nově ustavené Akademie divadelníků získal. Trofej nahradila dosud udílenou cenu kolegia Herecké asociace. „Jestli jsem něco přinesl divadlu, tak ve dvou, berte to tak, že Ladislav Smoljak nemá dnes čas,“ připomněl svého již zesnulého spolupracovníka, spoluautora a přítele. Všechny Ceny Thálií za rok 2019 byly tedy rozdány. Za redakci Musicalnetu všem oceněným omělcům srdečně gratulujeme a přejeme do dalších let pevné zdraví, hodně krásných inscenací a hlavně co nejvíce spokojených diváků!

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.